חיל הקשר והתקשוב
  מרכז מורשת
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  מרכז מורשת קשר (מרמ"ק) - מטרות ויעדים

  המרכז למחקר ומורשת של חיל הקשר והתקשוב (מרמ"ק) - הוקם בעמותה להנצחה ולמורשת חללי חיל הקשר והתקשוב במגמה לתת מקום מרכזי ובעל חשיבות למורשת החילית וכן לעסוק בה באופן שוטף, מעמיק ומקצועי. מוכנות למימוש הנחלת רוח חי"ק ומורשתו לחיילי חיל הקשר לדורותיו מורשת הקרב של מדינת ישראל- היא חלק בלתי נפרד בגיבוש זהותו של החייל, כחייל לוחם בצבא הגנה לישראל. המורשת מנחילה "אתוס" לאורו יתחנכו מפקדי ולוחמי צה"ל.

   

  רוח המורשת מעמיקה את תחושת היותנו חלק בשרשרת הדורות, את שיוכנו לחיל ולמשפחת חיל הקשר, לצבא ולעם. רוח המורשת המפעמת בלב כל חייל וחיילת ובלב היחידות, הינה מכפלת כוח ומסייעת למילוי יעודנו.

   

  לחיל הקשר, התקשוב והסבר מורשת עשירה ומפוארת מלאת ערכים ועשייה המדגישה את ערכי החיל, תרומתו לעם ישראל, למדינה, לכלל ולפרט, בידע, בעשייה ובהיותו דוגמה ומופת כיצד חיל הינו מרכיב מרכזי בהוויה של צה"ל והחברה האזרחית – המרמ"ק הינו הכלי לביצוע כל זאת.

   

  המרמ"ק - מהווה את מרכז הידע המהימן, המחקרי והמוסמך לתולדות הקשר והתקשוב החל ב"הגנה" מאז הקמת שירות הקשר ב-1937 ובצה"ל מאז הקמתו. 
  כמו כן מהווה המרמ"ק מרכז סמכות ומקור להפצת ידע זה.

   

  מהי מורשת הקשר ?

  מערכת ערכים המושתתים על מסורת הקשר והתקשוב בצה''ל, על היבטיו המבצעיים והטכנולוגיים העוברים בירושה מדור לדור.

   

  המטרה – ללמוד וללמד, לחקור, לנתח ולפרסם את תולדות הקשר והתקשוב של כוחות המגן העבריים ושל צה"ל, לאסוף מקורות, לתעד, לקטלג, לכתוב, לערוך ולשמר את מורשת החיל תוך הנחלתה לדורות הבאים. 

   

   

  יעדי המרמ''ק

  א- המרמ"ק ישמש כמקור וכבסיס למחקרים אקדמיים בתאום עם מוסדות מחקר אחרים ויסייע בידי חוקרים בתחומי תולדות הקשר והתקשוב לאתר ולהשתמש בחומרים רלוונטיים.

   

  ב-   המרמ"ק ישמש מרכז לכתיבה, הפקה ופרסום של עבודות וספרי מורשת ומחקר היסטוריים המציגים ומדגישים את האתוס של חיל הקשר והתקשוב לדורותיו, מהקמת ארגון ה-"הגנה", "שרות הקשר" בהגנה, הפלמ"ח והמחתרות האחרות, "הגדעונים", הצבא הבריטי וצה"ל.

   

  ג-   למרמ"ק שיתוף פעולה הדוק עם מפקדות האגף והחיל בעבודה שוטפת ובהפקת כנסים ואירועים רבי משתתפים.

   

  ד- המרמ"ק יהווה את מרכז ההפקה של ספרי מורשת והפצתם לקציני החיל, לבעלי תפקידים, למשפחות שכולות ולגורמים אחרים. 


  ה- קיום קשר עם מוזיאונים, ארכיונים וגורמים מקצועיים אחרים בנושאי קשר ותקשוב. 

   

  ו- ניהול וביצוע פרויקט תיעוד ותיקים ובעלי תפקידים מיוחדים - ע"י מילוי שאלונים, ביצוע ראיונות, הסרטה והקלטה, עריכה ושימור כבסיס למחקר ושימור ההיסטוריה והמורשת של החיל. 

   

  ז - מאז 2012 אחראי המרמ"ק באמצעות הוועדה למחקרים ומורשת לפרויקט בו צוותים של צוערים מהשלמות קורסי הקצינים הטכניים והמשולבים חוקרים וכותבים עבודות מורשת בהנחיית קציני מילואים בכירים וותיקי החיל בנושאים הקשורים למורשת הקרב ולמגוון נושאים טכניים ונוספים.

   

  ח-   קיום סיורים, ביקורים ואירועים שונים בתחום המורשת באתר ההנצחה ביהוד ובביתן חי"ק במוזיאון בתי האוסף של משרד הביטחון ביפו. 

   

  ט -  המרמ"ק אחראי על הפקת "עלון מורשת חודשי" ובו "דבר הקשר"ר", מידע שוטף על פעילויות חיל בתקופה האחרונה, "איש החודש" ועוד. 

   

  י -   קירוב היחידות  למורשת חי"ק והנחלת המורשת ע"י ארגון הרצאות, מפגשים וכנסים מקצועיים בשיתוף עם "אנשים ומחשבים" וגורמים אחרים בדוגמת "שישי טכני" ו"טכני בשלישי". 

   

  יא - מפגשי מורשת בדוגמת "שולחן עגול" ללימוד מורשת יחידות וגופים מיוחדים כמו "קצין הדואר של הצבא", "ענף בחינה וביקורת", "התפתחות מחלקת השו"ב", "ההיסטוריה של בה"ד 7 בסרגל הזמן" ועוד. 

   

  יב. אמצעים / ארכיונים הנמצאים במרמ"ק : 

  - ארכיון תמונות אלקטרוני. 

  -    ארכיון תמונות וסרטים

  -    ארכיון קטעי עיתונות

  -    ספרייה מקצועית

  - ארכיון אלקטרוני לנושאים טכניים. 

  -    ארכיון לתחום המחשוב - בבנייה.

  - אחסון ותצוגה של פריטי ציוד היסטוריים מונצלים ומשוחזרים, ספרים, חוברות, מסמכים, תעודות וכל חומר היסטורי וארכיוני רלוונטי. 

  - חומרים שנאספו, ובתוך זה ספרים, חוברות ומוצגים אחרים, מקוטלגים ורשומים. 

  - מוצגים, דגמים ומזכרות ששמשו את מערך הקשר והתקשוב המוצגים במבואה של אתר ההנצחה. 

   

  התוצרים שמופקים ע"י המרמ"ק משמשים את מפקדות ויחידות החיל כבסיס לתוכניות הדרכה והכשרה וכן לערבי יחידה בנושאי מורשת הקשר והתקשוב.

  רישום לעמותה ותשלום דמי חבר רישום לעלון מורשת
  הצטרפות לרשימת תפוצהדלג על הצטרפות לרשימת תפוצה

  הצטרפות לרשימת תפוצה

  checked
  עבור לתוכן העמוד