חיל הקשר והתקשוב
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טקס אזכרה שנתי לחללי חיל הקשר והתקשוב – 20 ליוני 2012

הטקס התקיים ביום ד', 20 ליוני 2012, נכחו בטקס כ-1,200 משתתפים, משפחות שכולות, קצינים וחיילים, חברי העמותה ומוזמנים.

 

משמר הכבוד

 

כבדו אותנו בהשתתפותם, השר להגנת העורף - האלוף (במיל') מתן וילנאי, ראש אגף הקשר והתקשוב - האלוף עוזי מוסקוביץ', נשיא העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב - האלוף (במיל') שלמה ענבר, סמנכ"ל וראש אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון - מר אריה מועלם, קצין הקשר והתקשוב הראשי - תא"ל אייל זלינגר, האלוף (במיל') עמי שפרן, ראש מפא"ת - תא"ל אופיר שוהם, מפקדת לוט"ם - תא"ל איילה חכים, רח"ט קשר ותקשוב במז"י - תא"ל מייקי מסטאי, קשר"רים במיל', רמ"ח נפגעים - אל"מ יפה מור, יו"ר קרן לב"י - מר אשר גולדשלגר, ספ"כ חי"'ק, מ"מ ראש עיריית יהוד-מונסון - מר נתן בז'ה.

 

 

נשאו דברים, קצין הקשר והתקשוב הראשי, תא"ל אייל זלינגר, נציגת המשפחות, אמה של סמלת עדי אוסמן ז"ל, הגב' יעל אוסמן ונשיא העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, האלוף (במיל') שלמה ענבר.

 

 

דבר קצין הקשר והתקשוב הראשי, תא"ל אייל זלינגר :

 

כמידי שנה כסמל לזכרון משותף וכאב צרוב, מתייחד חיל הקשר והתקשוב על זכר חלליו, אשר נפלו במערכות ישראל, בשדה הקרב ובמילוי תפקידם בהגנה על בטחונה ועצמאותה של מדינת ישראל.

 

מאז כניסתי לתפקיד קצין הקשר והתקשוב הראשי, נפגשתי עמכן, המשפחות השכולות. היום, לאחר עשרה חודשי תפקיד, יכול אני לומר בפה מלא- שלזכותכן נזקף מקור עצום של כוח עבורי ועבור החיל כולו.

 

יודע אני שההתמודדות היומיומית שלכן עם האובדן הגדול מנשוא הינה קשה וכואבת. חשוב לי, בהזדמנות זו לומר לכן, שלמרות ועל-אף שאיננו מסוגלים להבין לעומק את כאבכן, אנו מזדהים עמכן, אוהבים אתכן ומעריכים את הכוח שאתן נותנות לנו.

 

משפחות יקרות,

במפגשים עמכן, נדהמתי לגלות תעצומות נפש שמעולם לא נחשפתי להן. היום, אתן אוזרות כוחות נוספים, ויחד עם חיל הקשר והתקשוב כולו, כולנו מתייחדים לזכר יקירכם.

 

חמש מאות וחמישים וחמישה חללים, הינו מספר משמעותי וסמלי המשתמע לאלפי פנים. מספר שאנו נושאים תפילה שלא יעלה ולו באחד. האובדן הגדול הזה, משתקף מבעד להצלחות, להתקדמות ולפריצת הדרך שהחיל עשה, עושה ויעשה. נחישותם של חיילי ומפקדי החיל מושתתת בראש ובראשונה על ערכיהם של יקירכם שחרפו נפשם והלכו לעולמם כאשר שירתו את מדינת ישראל.

 

השנה, הוגדרה כשנת הזהות והמורשת החילית- סיפוריהם של טובי בנינו ובנותינו, יקיריכם, שזור במורשתנו ומהווה נר לרגלינו. בימים בהם אנו עדים למהפכות ושינויים אסטרטגיים אשר מתחוללים במדינות שבאזורינו, חשוב לנו לשמר את כח האדם האיכותי בחיל ובאמצעות חינוכו על ברכי המסירות, והמקצועיות שיקירכם שאינם עוד, חרטו על דגלם.

 

לפני כחודש בדיוק עמדתי בראש משלחת "עדים במדים" לפולין. למשלחת זו, התלוו נציגי משפחות שכולות מהחיל ומחילות אחרים.

 

בצעדות במחנות המוות עיני נישאו אליכם, נציגי המשפחות השכולות. דריכת רגליכן בשבילי המוות של העם היהודי, לאחר שאיבדתן את יקיריכם על הזכות לחיות בשלום בחלקת האלוהים היהודית הקטנה שלנו הינה בחינת גאווה אחרת, גאווה שאין שניה לה, גאוות הניצחון והגבורה.

 

אסיים בציטוט משירו של מתי כספי :

 

"כן היו, כן היו הדברים מעולם,

כן היו,

היו בני אדם

של ימי בראשית.

היו ועודם

היו בכינרת, היו במדבר

ועודם בקרן סמטה של פרבר,

ועודם בגבולות עשנים ורחוקים,

גם בהם יסופר וידובר,

גם עליהם עוד יושר,

דברים ששחכנו והם צוללים,

ילדים במחבוא, נערים זוחלים,

גדרות תיל עוטפות שכחה וצללים,

רק בעומק הלב עוד נותרו,

עוז הנפש ועוד משהו,

והיו שהלכו ולא שבו

כשיר וכתפילה,

לא ילכו בשבילייך, רק ישוטו עלייך,

עם רוח סוף הקיץ הקלה,

עם גשמי היורה

ותקיעות השופר, ודמעת הזורעים הגדולה."

 

משפחות שכולות יקרות,

נושא אני תפילה כי רשימת הנופלים על קיר הזיכרון לא תיארך עוד.

 

בשמי ובשם חילי ומפקדי החיל אני מחבק אתכן ומצדיע לכן.

 

אתן חלק בלתי נפרד מחיל הקשר והתקשוב.

 

אני מבטיח לכן, שאעשה כל שביכולתי כדי להמשיך ולהנחיל את מורשת יקירכם אשר מהווה נר לרגלינו במשימת הגנת המדינה.

תודה.

 

קצין הקשר והתקשוב הראשי, תא"ל אייל זלינגר

 

 

דבר נציגת המשפחות, אמה של סמלת עדי אוסמן ז"ל, הגב' יעל אוסמן :

אני יעל אמא של עדי זכרונה לברכה שנהרגה בכ"ח בתשרי תשס"ד 24/10/2003 בנצרים, עת חדר לבסיס מחבל בן עוולה ורצח את בתי יקירתי ועוד שני חיילים עמה. עברו להם כשמונה שנים ושמונה חודשים מהיום הארור ההוא.

לפני כחודש בדיוק שלהבת הציעה לי לצאת למסע לפולין יחד עם קציני צה"ל מכל חילותיו ובראשו עמד הקשר"ר, במסגרת פרוייקט "עדים במדים".

 

כמובן שנסעתי, חוויתי חוויה מעצימה ריגשית וחוויה לאומית חזקה. לעמוד וללכת על אדמת פולין הטבולה בדם אחינו, יחד עם מיטב הקצינים שלנו, שנתנו לנו הרגשה נפלאה של עוצמה, כוח וכבוד.

 

קצינים אלה הם הדור החדש שלנו, שכולנו יכולים להתגאות בדור כזה, חכם, רגיש, מכבד וגאה להיות בניו של מדינה קטנה אך חזקה כמדינתנו, הם אלו "תפארת מדינת ישראל".

 

בשהותי שם בפולין, כל ערב בעלותי לישון באו אלי מחשבות רבות, אך אחת היכתה בי תמיד, המחשבה : " איזה מזל שיש לנו ארץ ושאין לנו שום ארץ אחרת ".

 

אנו כולם זקנים, מבוגרים, צעירים וילדים חייבים לחרוט מילים אלו על לוח ליבנו ולשמור מכל משמר על פיסת האדמה הקטנה שלנו. כל ישראלי החי פה חייב לראות במו עיניו מה קרה שם בפולין, ויבין כמה חשוב והכרחי שתהיה לנו חלקת אדמה קטנה שלנו, ורק שלנו. ולנו משפחת השכול ולו רק במעט נוכל להתנחם לא לשווא היה קורבננו.

 

אני רוצה לסיים את דברי ולומר, חזרו לביתכם בשלום.

אהבו את סביבתכם, חבקו את מקורביכם וכבדו את אדמתכם.

תודה.

 

נציגת המשפחות, אמה של סמלת עדי אוסמן ז"ל, הגב' יעל אוסמן

 

דבר נשיא העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, אלוף (מיל') שלמה ענבר :

אורחים יקרים,

 

השנה מלאו 30 שנים מאז נוסדה העמותה להנצחת חללי חי"ק ולהנצחת מורשתנו המפוארת. עיניכם הרואות את המפעל האדיר אותו הקמנו בתקופה זו ועדיין ממשיכים לטפח ולבנות את הנחלת מורשתנו ורצון החללים והמונצחים.

 

היו אלו שלושים שנים של בנית המדינה, מלחמות להגנתה ותהפוכות בגורל חיל הקשר. אלו שנים של בנין והתעצמות, תוספת נדבכים אנושיים, ארגוניים, טכנולוגיים והישגים מפוארים.

 

הישגים אלו לא הושגו בחינם. לצערנו, הם לווו ונבעו מהקרבה ומאמץ עילאי של המדינה וצבאנו העומד על המשמר.

 

במאמץ העשייה לשמור על החיים נפלו גם קורבנות ועלה מס' החללים והמונצחים ואתם נכים, פצועים ומשפחות שכולות.

 

מעשרות חללי חי"ק, ערב תום מלחמת הקוממיות - תש"ח, התוספו חללים על לוחות השמות בהיכלי השמות ל-555 חללים בהיכל השמות לחללי חי"ק ו-82 חללים בהיכל השמות לחללי יהוד. כל אחד מהשמות הנו עולם ומלואו שחלף והלך. כל אחד מהשמות הנו כוכב זוהר במסכת מורשתנו. הם מאירים את דרכינו בהווה ויאירו גם בעתיד.

 

החללים והמונצחים אינם אתנו פיזית, אבל רוחם, אמץ לבם וציווי החיים והמשימות שהשאירו לנו, ארוגים בתוך מסכת תודעתנו ומורשתנו.

 

אנו חיים בתוך עולם סוער ומשתנה. מדינה קטנה ומוצלחת בתוך ים סוער רועש וגועש של מדינות שלא השלימו בתוך עצמן ובודאי לא אתנו ועם קיומנו. גלי הסער מסביבנו מתדפקים על גבולותינו . עלינו להיות ערניים ולא שאננים, חזקים החלטיים וחכמים.

 

לא נאפשר לשטוף ולקעקע את השגינו והיותנו. מדינת ישראל. כאן שתעמוד איתן ומשגשגת לנצח נצחים.

 

חיילים וחילות מפקדים ומפקדות - הדבר תלוי בנו, בנחרצותנו, עמידתנו על המשמר בכוננות מתמדת להדוף כל אויב אשר יבוא להתנכל לנו.

 

אל נשלה את עצמנו - הם ינסו ואנחנו ננצח. רוחנו איתנה מורשתנו חזקה. אנו פועלים בכוח המושתת על רוח צדקת יעודנו וזכותנו על הארץ הזאת וביתנו הנבנה, ועליו נגן.

 

ברוח צדקתנו ומורשתנו נגבר על כל מכשול ופגע.

 

חיל הקשר והתקשוב, העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב ולהנחלת מורשתנו המפוארת, פועלים רבות לטיפוח מורשת עם ישראל, מורשת המדינה, ובעיקר מורשת חיל הקשר והתקשוב והנחלתה לדורנו ולדורות הבאים. בשפתנו המקצועית - המורשת היא הגל הנושא CARRIER עליו נשאים ובו מאופננים חיינו - וגורלנו.

 

המורשת היא הכוח במפרשינו והכוכב המכוון מעשינו ודרכינו. זו הרוח במפרשי כל אחד ואחת מאתנו. בנשוב רוח מורשתנו במפרשי העשיה, מובטח לנו כי למרות. שיוטנו בים סוער וגועש סביבנו ובתוכנו, נגיע בבטחה רחוק רחוק להשגת מאויינו והיותנו. חיל לדוגמא ומושא לחיקוי.

 

אהיה לפה לחללינו אשר בגופם אינם אתנו ורוחם תדריכנו.

 

חללינו אשר סיסמתם היתה: "המברק עבור יעבור".

 

גם אם אנו נתונים בעולם הסייבר, רוח סיסמא זאת שרירה וקיימת.

 

נברך בשם כל החללים והמשפחות השכולות, את מדינתנו. צבאנו וחיל הקשר והתקשוב.

 

מי יתן ולא תהינה מלחמות, היה כי תקראנה מלחמות שימעטו הנופלים ונהיה המנצחים.

 

ביום התייחדות זה, בשנת תשע"ב, נזכור את החללים וננצור מעשיהם ומצוותם בלבנו. תבוא נחמה ומזור למשפחות השכולות, ולא נדע דאווה עוד, קשרו והצליחו.

 

נשיא העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, אלוף (מיל') שלמה ענבר

 

 

להקת הרבנות הצבאית

 

 

 

הוריו של רב"ט ניר יוספאן ז"ל, סמדר וטל יוספאן.

 

אביו של רב"ט אהרן משה-זדה ז"ל, מר גבריאל זדה מקריא קדיש.

 

השר להגנת העורף, אלוף (מיל') מתן וילנאי .

 

ראש אגף הקשר והתקשוב, האלוף עוזי מוסקוביץ' .

 

אלמנתו של רס"ן נתי אדרעי ז"ל, הגב' מורן אדרעי .

 

מפקדת יחידת לוט"ם, תא"ל איילה חכים .

 

קצין הקשר והתקשוב הראשי, תא"ל אייל זלינגר .

 

 ראש אגף משפחות והנצחה במשרד הבטחון, מר אריה מועלם.

 

יו"ר יד לבנים, מר אלי בן-שם.

 

נציגת ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, הגב' רחלי ציפר.

 

נציגת נכי חיל הקשר והתקשוב, הגב' סיגל יונסי. 

 

יו"ר העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, תא"ל (מיל') מוטי בר-דגן.

 

מ"מ ראש עיריית יהוד-מונסון, מר נתן בז'ה.

 

 

 

רישום לעמותה ותשלום דמי חבר רישום לעלון מורשת
הצטרפות לרשימת תפוצהדלג על הצטרפות לרשימת תפוצה

הצטרפות לרשימת תפוצה

checked
עבור לתוכן העמוד